FC Vaslui, CFR Cluj si Steaua au sanse mari de calificare in grupele Europa League. Dinamo, nu.

Steaua este ca si calificata in grupele Europa League dupa ce au castigat la scor de forfait prima mansa a play-off-ului cu irlandezii de la St. Patrick’s. Dupa o prima repriza in care nu au aratat mai nimic poate si din cauza faptului ca atmosfera a fost una dezolanta, ros-albastrii au reusit un al doilea mitan foarte bun, Nicolita si “dubla” lui Bogdan Stancu facand diferenta .

Bergodi in schimb s-a declarat nemultumit de prestatia elevilor sai, mai ales in prima repriza. “Am obtinut un rezultat foarte bun, sunt multumit de scor, dar mai putin multumit de joc, mai ales de cel din prima repriza. In repriza a doua am evoluat mai bine, am marcat goluri dupa actiuni frumoase. Calificarea nu s-a transat”, a spus Bergodi.

Victorie a obtinut si FC Vaslui, insa doar cu 2-1, dar moldovenii au circumstanta de a fi intalnit un adversar mult mai puternic, AEK Atena. O dubla a brazilianului Wesley a inclinat meciul in favoarea elevilor lui Cristi Dulca, la capatul unui meci echilibrat, prima repriza apartinand gazdelor, iar a doua oaspetilor.

Grecii vor fi insa mai increzatori in privinta sanselor de a ajunge in grupele competitiei, gratie golului marcat in deplasare de Ismael Blanco, din penalty. AEK va trebui totusi sa castige returul de peste o saptamana pentru a-si atinge obiectivul.

In cealalta partida disputata de o echipa din afara Bucurestiului in Europa League, CFR Cluj a incheiat la egalitate, 1-1, meciul disputat pe terenul lui FK Sarajevo. Ardelenii au inceput meciul in forta si au deschis scorul in minutul 19, prin Dani, dupa ce Kone a ratat o mare ocazie inca din minutul 2. Mai mult, elevii lui Antonio Conceicao pot invoca faptul ca arbitrul nu le-a fost prieten, polonezul Robert Malek anuland aiurea un gol din foarfeca al lui Kone.

In ciuda golului primit, jucatorii lui Sarajevo nu s-au predat si au luptat pentru egalare, Muminovic, Rizvanovic, Belosevic si Edin Dudo ratand cateva ocazii pana la pauza. Gazdele au reusit sa egaleze in minutul 77, prin Hadzic, dupa alte cateva ocazii ratate de elevii lui Mehmed Janjos.

Doar Dinamo a fost deceptia serii. Intalnirea cu Slovan Liberec a fost probabil ultimul meci in Europa pentru multi ani de acum inainte, din cauza suporterilor fotbalistii ramanand sa se antreneze doar in tara pentru Liga Campionilor. Fanii au intrat pe teren in minutul 88, la scorul de 2-0 pentru cehi, si au reusit sa opreasca meciul.